Współpraca z zagranicą

Rok szkolny 2018/2019

W dniach 20 - 23 maja odbyły się, już po raz trzeci, polsko-słowackie warsztaty językowe.

Wraz z uczniami z zaprzyjaźnionej szkoły ze słowackiego Rybníka odwiedziliśmy Pieniński Park Narodowy.

Cztery dni minęły stanowczo zbyt szybko, a pożegnanie spływało deszczem i łzami.

Rok szkolny 2017/2018

W tym roku odbyła się już trzecia edycja projektu „Twins of Rybnik” i drugie polsko-słowackie warsztaty językowe.

Kolejny rok współpracy rozpoczął się we wrześniu, ustalaniem miejsca , w którym miały się odbyć tegoroczne warsztaty. Wybraliśmy miejscowość Počúvadlo.

Przez cały czas utrzymywaliśmy ze sobą kontakt – nauczyciele głównie mailowy, uczniowie poprzez Facebooka. Szkoły przesyłały sobie życzenia i drobne, własnoręcznie wykonane upominki z okazji świąt. Po stronie polskiej zajmowały się tym panie Stanisława Chmielarz i Ludmiła Pozimski, po słowackiej pani Irena Gremanová.

Warsztaty odbywały się od 4 do 7 czerwca. W programie były zajęcia językowe, zwiedzanie okolic – zarówno samego Počúvadla, jak i pobliskiej Banskej Štiavnicy – oraz duuużo sportu.

Uczniowie płakali żegnając się na koniec warsztatów i nie chcieli się rozstawać.

Wniosek na przyszły rok:

Podtrzymywać współpracę i w miarę możliwości zorganizować kolejne warsztaty.

Szczyt Sitno, Słowacja 2018.

Współpraca z zagranicą w czasie funkcjonowania Gimnazjum nr 12

- Wymiana młodzieżowa w ramach programu Socrates - Comenius ze szkołą z Timisoary w Rumunii.

- Wymiana młodzieżowa w ramach programu Comenius ze szkołą w Stambule w Turcji.

- Projekty realizowane poprzez platformę eTwinning

- Koniec roku szkolnego 2014/2015 - nawiązanie współpracy ze szkołą z miejscowości Rybník w Słowacji. We wrześniu 2015 roku przedstawiciele naszej szkoły zostali zaproszeni na uroczyste obchody 940. rocznicy pierwszej pisemnej wzmianki o słowackim Rybníku.

- Rok szkolny 2015/2016 - realizacja wspólnego projektu o nazwie Twins of Rybnik poprzez platformę eTwinning

- Rok szkolny 2016/2017 - realizacja kolejnej edycji projektu Twins of Rybnik, tym razem był to projekt edukacyjny bez pośrednictwa platformy eTwinning. Zwieńczeniem współpracy były wspólne warsztaty przyrodniczo-językowe w miejscowości Smołdziński Las na terenie Słowińskiego Parku Narodowego.

Ostatni dzień polsko-słowackich warsztatów w Smołdzińskim Lesie na terenie Słowińskiego Parku Narodowego.