2019-12-10

4 grudnia uroczyście obchodziliśmy w szkole Dzień Górnika.

Przygotowania rozpoczęły się już kilka dni wcześniej od zaplanowania pracy, podzielenia się obowiązkami oraz zgromadzenia odpowiednich materiałów. Dzięki temu w środę przed południem klasy sprawnie przygotowały makiety          i plakaty przedstawiające strój górniczy oraz ozdobione ilustracjami tematyczne słowniczki gwary śląskiej. Wszystko to zabraliśmy ze sobą schodząc do auli.

Kiedy już wszyscy zajęli miejsca, pani dyrektor Anna Lapman przedstawiła nam zaproszonego specjalnie na tę okazję gościa, pana Zbigniewa Kaczyńskiego, emerytowanego ratownika górniczego. Pan Zbigniew barwnie i ze swadą opowiedział nam o pracy pod ziemią, przypomniał też legendę o Skarbku.

Po opowieściach zaproszonego gościa przyszedł czas na konkursy, w których przyjął on rolę przewodniczącego jury. Uczniowie klas młodszych zaprezentowali przygotowane przez siebie rysunki z postaciami górników i świętej Barbary. Starsi, posługując się przygotowanymi wcześniej makietami i plakatami, omawiali szczegóły stroju górnika, zarówno          w wersji galowej, jak i takiej „na beztydziyń”. Później jeszcze czytaliśmy nasze słowniczki gwary.

(Autor: L. Pozimski)