GODZINY PRACY ŚWIETLICY SZKOLNEJ 2023/2024

 

GODZINY PONIEDZIAŁEK WTOREK ŚRODA CZWARTEK PIĄTEK
6:40 - 7:40 M. Pomykoł M. Bentkowska S. Chmielarz M. Bentkowska M. Bentkowska
7:40 - 8:40 M. Pomykoł M. Bentkowska S. Chmielarz M. Bentkowska M. Bentkowska
8:40 - 9:40 M. Pomykoł M. Bentkowska S. Chmielarz M. Bentkowska M. Bentkowska
9:40 - 10:40 M. Bentkowska S. Benauer ------------------ S. Benauer ----------------
 10:40 - 11:40 ------------------- ------------------ M. Bentkowska S. Benauer M. Brzozowska
11:25 - 12:25 M. Bentkowska M. Hamerla M. Bentkowska S. Benauer M. Kurek
12:25 - 13:25 ------------------- M. Brzozowska M. Brzozowska M. Bentkowska ----------------
13:25 - 14:25 M. Kurek S. Chmielarz M. Bentkowska M. Bentkowska M. Hamerla
14:25 - 15:25 M. Bentkowska M. Kurek M. Bentkowska M. Bentkowska M. Hamerla

 

Regulamin świetlicy szkolnej

doc
plik doc - 52 KB

Regulamin świetlicy szkolnej

GODZINY PRACY ŚWIETLICY SZKOLNEJ 2022/2023

 

GODZINY PONIEDZIAŁEK WTOREK ŚRODA CZWARTEK PIĄTEK
6:40 - 7:40 M. Bentkowska M. Hamerla A. Haratyk M. Hamerla M. Bentkowska
7:40 - 8:40 M. Bentkowska M. Hamerla M. Bentkowska M. Pomykoł M. Bentkowska
8:40 - 9:40 A. Haratyk M. Bentkowska M. Pomykoł M. Pomykoł M. Kurek
9:40 - 10:40 A. Haratyk M. Bentkowska M. Hamerla ------------------ M. Bentkowska
 10:40 - 11:40 ------------------- ------------------ ------------------ ------------------ M. Bentkowska
11:25 - 12:25 M. Pomykoł M. Bentkowska ------------------ M. Kurek M. Bentkowska
12:25 - 13:25 M. Pomykoł M. Hamerla M. Bentkowska M. Kurek M. Bentkowska
13:25 - 14:25 M. Pomykoł M. Hamerla M. Bentkowska A. Haratyk M. Pomykoł
14:25 - 15:25 A. Haratyk M. Hamerla M. Bentkowska M. Bentkowska M. Hamerla

 

 

 

Konkurs na zakładkę do książki

Biblioteka i Świetlica szkolna zapraszają do udziału w konkursie plastycznym - zaprojektuj zakładkę do książki z Twoim ulubionym bohaterem z książki. Konkurs zaczyna się dzisiaj i trwa do 16 marca. Szczegóły na plakacie, zapraszamy do udziału! My czekamy na ciekawe prace, a zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody! Do dzieła!

 

 

Bal karnawałowy 8 lutego odbył się bal karnawałowy w świetlicy szkolnej. Uczestniczyły w nim dzieci, które zostały zapisane do świetlicy szkolnej. Na balu czekały na dzieci liczne atrakcje, zabawy i konkursy z nagrodami takie jak taniec - zamrażaniec, przechodzenie pod kijem, krzesełka. Wielu emocji dostarczyła dzieciom zabawa w dwie rodzinki, które rywalizowały ze sobą. Liczył się refleks i szybkość. Emocje sięgły jednak zenitu, kiedy zaczęliśmy rozbijać specjalnie przygotowaną na ten bal piniatę. Przy powstawaniu piniaty brały udział również dzieci uczęszczające do świetlicy.            Na naszym balu każde dziecko moło podejść, żeby rozbijać piniatę. Rozbijaliśmy ją tak długo, aż w końcu zaczęły wypadać  z niej cukierki i inne drobiazgi. Wybraliśmy króla i królową balu, była też fotobudka i oczywiście taniec do największych przebojów.

Dziękujemy naszej Radzie Rodziców za sfinansowanie nagród konkursowych. Dziękujemy naszemu niezastąpionemu panu woźnemu - Panu Tomkowi za ogromną pomoc w przygotowaniu sali Dziękujemy naszej Pani Oli za wsparcie w opiece nad dziećmi i pomoc podczas zabawy. Dziękujemy w końcu wszystkim świetliczakom za udział w zabawie! Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

M.Bentkowska

 

 

Kartka Bożonarodzeniowa Świetlica szkolna wysłała do Gliwic 23 kartki Bożonarodzeniowe wykonane przez uczniów naszej szkoły na XXV Edycję Międzyświetlicowego Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego. Jednocześnie jesteśmy dumni, że uczeń naszej szkoły Antoni Chłodek z kl. 3a otrzymał Wyróżnienie w tym konkursie. Gratulujemy Antku! Życzymy dalszych sukcesów oraz nieustannego rozwijania swojego talentu! Brawo Antek! Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i tak liczny udział. Poniżej przedstawiamy niektóre prace wykonane na konkurs.

M.Bentkowska

 

 

Namiot wyciszenia W naszej świetlicy szkolnej pojawił się namiot. Będzie on służył uczniom kiedy potrzebują wyciszenia    i relaksu lub po prostu oderwania się od otoczenia kiedy się zdenerwują. Będzie też świetnym miejscem na zabawę.          W namiocie są poduszki, więc można wygodnie usiąść i odpocząć. Dziękujemy Pani Ani z sekretariatu za zaangażowanie podczas koordynowania zakupów.

M. Bentkowska

 

 

"Wierzę, że moje marzenia się spełnią!" Czy wiecie, że do naszej szkoły chodzą same anioły? Ba! Nawet pracują w niej same anioły! W Dzień Edukacji Narodowej po akademii, była możliwość zrobienia sobie zdjęcia z kolorowymi skrzydłami. Przygotowały je p. Bentkowska i p. Tomala, wychowawcy świetlicy wraz z uczniami, którzy przychodzili w ostatnim czasie do naszej szkolnej świetlicy. Każdy uczeń miał wtedy okazję stworzyć według własnego pomysłu, swoje niepowtarzalne piórka. Wszystkie razem, w całości stworzyły jedno wielkie dzieło - duże, kolorowe skrzydła. Mają nam przypominać, że pomimo przeciwności, czasem zniechęcenia czy braku motywacji staramy się dążyć i wierzymy w spełnienie naszych marzeń. W sesji zdjęciowej wzięli udział chętni uczniowie i pracownicy naszej Szkoła Podstawowa z Odz. Przedszkolnymi nr 23 im.Górniczego Stanu w Rybniku. Podczas robienia zdjęć wykorzystaliśmy sprzęt zakupiony w programie #LaboratoriaPrzyszłości.

M. Bentkowska

 

 

"Poznajmy się" Niedawno w naszej świetlicy szkolnej zorganizowaliśmy akcję "Poznajmy się" z wykorzystaniem sprzętu fotograficznego zakupionego w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości. Uczniowie mogli pozować z atrybutami dla nich najbardziej charakterystycznymi. Poczuliśmy się jak na prawdziwej sesji zdjęciowej. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!

A. Tomala M. Bentkowska

 

 

Nasza świetlica zorganizowała na przełomie września i października konkurs plastyczny na portret ULUBIONEGO NAUCZYCIELA. Jury w składzie: M.Kurek, M.Pomykoł, M.Bentkowska wyłoniło prace, które zostaną nagrodzone.

W kategorii klas młodszych: 1 miejsce: Antonina Wróblewska - kl.1a 2 miejsce: Marcelina Wawrzak - kl.1a 3 miejsce: Lena Małolepszy - kl.2a Wyróżnienie: Antoni Chłodek - kl.3a W kategorii klas starszych: 1 miejsce: Jakub Wilgocki - kl.5a 2 miejsce: Tymoteusz Marszolik - kl.5a 3 miejsce: Anna Wajner - kl.4a Wyróżnienie: Dagmara Meisel - kl.6a Dziękujemy wszystkim uczniom za udział. Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie nagród! Zapraszamy do galerii zdjęć!

M. Bentkowska

 

Wrzesień w świetlicy :)

 
Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2021/2022. Także świetlica rozpoczęła swoją pracę. Już od pierwszych dni września dzieci dobrze bawiły się w naszej świetlicy! Były kolorowanki, gry planszowe, wspólne zabawy (z tego powodu, że mamy ograniczoną ilość zabawek dzieci używają swojej wyobraźni i to jest wspaniałe!), konstruowanie różnych budowli na macie. Była także projekcja filmu oraz różne prace plastyczne, które zdobią nasze ściany. Piękna galeria prac dzieci zmienia się każdego dnia. Dzieciaki odrabiają w świetlicy pracę domową, a gdy jest ładna pogoda wychodzimy na świeże powietrze. Nie ma nudy! :)
 

A. Tomala

 

 

Dzień dobry,

W przyszłym tygodniu widzimy się już na żywo w świetlicy szkolnej. A dzisiaj podrzucamy kolejne zadanie do wykonania dla chętnych Stworzymy dzisiaj obrazek, przedstawiający kolorowe latawce. Do wykonania zadania potrzebne będą: kolorowy papier - może być taki w bloku lub inny ozdobny, papierowe słomki do picia, sznurek, wąskie kawałki wstążeczek, klej magic, ołówek i linijka.

Wykonanie: Z kolorowego papieru wycinamy kształt latawca - najlepiej najpierw spróbować sobie narysować go ołówkiem za pomocą linijki. Ze słomki wycinamy dwa odcinki odpowiadające wysokości i szerokości latawca. Na pionowym odcinku zaczepiamy dłuższy kawałek sznurka. Następnie naklejamy skrzyżowane dwa odcinki słomki na latawcu. Na sznurku możemy pozaczepiać kawałki kolorowej wstążki, jak na zdjęciach. Drugą końcówkę sznurka możemy owinąć na małym fragmencie słomki, która będzie stanowiła uchwyt. Latawców możemy zrobić parę - a każdy inny. Następny może np. być widoczny z drugiej strony - gdzie nie ma tego stelażu ze słomki. Wówczas możemy ozdobić go klejami z brokatem lub w inny, wymyślony przez siebie sposób. Wszystkie latawce naklejamy na kolorową kartkę.

Zapraszam do przeglądnięcia zdjęć, gdzie wszystko jest pokazane.

Pomysł na pracę i zdjęcia pochodzą ze strony, gdzie odsyłam: https://onecreativemommy.com/bust-boredom-with-these-adorable-mini-paper-kites/

M. Bentkowska

 

 

 

Dzień dobry,

Świetlica szkolna "proponuje" nowy temat do pracy plastycznej. W tym tygodniu - 22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi.       W tym dniu staramy przypomnieć sobie jakie postawy ekologiczne powinny nam towarzyszyć przez cały rok! Z okazji tego dnia "podrzucamy" do wykonania pracę z kolorowego papieru. Będzie to praca "Matka Ziemia" do wykonania, której potrzebne będą: blok z kolorowymi kartkami, klej, nożyczki, mały talerzyk.

Wykonanie: Na niebieskiej kartce naklejamy wycięte z zielonego papieru włosy oraz głowę dla Matki Ziemi. Następnie za pomocą talerzyka odrysowujemy koło - kształt kuli ziemskiej i naklejamy wycięte z zielonego papieru kształty przypominające lądy. Kuli ziemskiej doczepiamy wycięte z cielistego papieru ręce - jak na obrazkach - i doklejamy do głowy  i włosów na kartce. Dorysowujemy na głowie oczy, nos, usta, brwi i rumieńce. Do włosów można dokleić jeszcze parę kosmyków włosów w innych odcieniach zieleni oraz kolorowe kwiatki.

Zapraszamy do wykonania pracy oraz przypomnieniu sobie jak można żyć na naszej planecie, aby jej ani nikomu nie szkodzić. Dokładnie można przeczytać o tej pracy tutaj: https://kreatywnadzungla.pl/.../matka-ziemia-praca...

M.Bentkowska

 

 

 

W tym tygodniu odbyły się obrady jury w sprawie Szkolnego konkursu plastycznego organizowanego przez świetlicę szkolną na "Najpiękniejszy kwiat".

Na konkurs spłynęło sporo prac, bardzo dziękujemy za zaangażowanie uczniom, którzy wykonali prace konkursowe oraz ich rodzicom za zmotywowanie i wsparcie swoich dzieci. Podczas oceny prac jury brało pod uwagę oryginalność, estetykę i samodzielność wykonania pracy.

Prace zostały ocenione w dwóch kategoriach wiekowych: kategoria klas młodszych - klasy I-III i kategoria klas starszych - klasy IV-VIII. Jury w składzie: p. Beata Krzyżanowska, p. Magdalena Bentkowska przyznało następujące nagrody:                  W kategorii klas młodszych - I-III: I miejsce: Jakub Wilgocki - kl. IIIa II miejsce: Antoni Chłodek - kl. Ia III miejsce: Lena Szulik - kl. Ia Wyróżnienie: Konrad Górka -kl. Ia W kategorii klas starszych - IV-VIII: I miejsce: Kinga Stańczyk -kl. VIa II miejsce: Laura Smołka -kl. IVa III miejsce: Aleksandra Jastrzębska -kl. Via.

Nagrody zostaną rozdane w najbliższym dogodnym terminie, będziemy jeszcze o tym informować indywidualnie nagrodzonych. Dziękujemy wszystkim uczniom za udział, a zwycięzcom konkursu gratulujemy!

M. Bentkowska

 

 

W tym tygodniu świetlica "zachęca" do wykonania pracy z użyciem technik graficznych. Mimo zimowej aury, temat naszej pracy będzie dotyczył wiosny i kwiatów.

Do wykonania zadania potrzebujemy gąbki, nożyczek, farb (najlepiej akrylowych i akwarelowych, a jeśli nie masz to plakatowych po prostu), pędzli, kartek A4 najlepiej technicznych, tacki lub kawałka tektury gdzie wyciśniemy farby.

Wykonanie:                                                                                                                                                               

1) Na kartce pędzlem za pomocą plam- kropek malujemy środek kwiatka np. żółtą farbą. Możemy zrobić to dla trzech kwiatków.                                                                                                                                                                                                        2) Z gąbki wycinamy kształt dwa razy kształt płatka kwiatka i jeden kształt listka.                                                                         3) Na trzech tekturkach lub tekturowych talerzykach rozprowadzamy farbę w trzech kolorach: dwóch odcieniach jednego koloru np. jasnoróżowy i ciemnoróżowy oraz koloru zielonego.                                                                                                          4) Następnie za pomocą naszych wyciętych z gąbki płatków, odbijamy je wokół środków kwiatka wcześniej namalowanego. Robimy to naprzemiennie - raz jednym odcieniem różowego, a raz drugim odcieniem. Następnie odbijamy zielone listki.                                                                                                                                                                                                 5) Kiedy kwiaty podeschną można za pomocą akwareli lub bardzo rozwodnionych farb zamalować przestrzenie pomiędzy kwiatami używając kolorów niebieskiego i fioletowego.

Do tej propozycji zajęć możesz zawsze dodać coś od siebie: odbijać jakiś inny element lub używając innych kolorów. Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia. Udanej zabawy!

M. Bentkowska

Źródło: https://leahnewtonart.com/.../poinsettia-flowers-advent.../

 

 

 

Świetlica szkolna wysyła propozycję wykonania wiosennej pracy, na przekór kapryśnej pogodzie, którą mamy za oknem.

Do wykonania pracy przygotujcie: blok z kolorowym papierem, zieloną bibułę, klej, zszywacz. Wykonanie:

1.Najpierw na kartce A4 przyklejamy kwiatki wykonane z kolorowego papieru.

2. Następnie na odwrocie kartki, na jej dolnej krawędzi przyklejamy paski z zielonej bibuły.

3. Następnie zwijamy kartkę tak, aby uzyskać rulon z kwiatkami po zewnętrznej stronie i paskami bibuły wychodzącymi od dołu ze środka - zszywamy ten rulon albo sklejamy klejem.

4. W górnej części naklejamy uchwyt jak w koszyczku i uzyskujemy koszyczek z kwiatami.

Poniżej umieszczam link do źródła - film, na którym można zobaczyć krok po kroku jak zrobić pracę: https://www.facebook.com/watch/?v=735983017099114

 

 

 

Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w plastycznym konkursie świetlicowym na najpiękniejszy kwiat.

Termin składania prac: 09.04.21r.

Szczegóły na plakacie. M.Bentkowska

 

 

 

Dzień dobry,

To już w tym tygodniu święta! W tej trudnej sytuacji zróbmy wszystko, aby były spokojne, spędzone w miłej rodzinnej atmosferze. Bądźmy dla siebie dobrzy!

Dzisiaj propozycja przygotowania dekoracji wielkanocnej - kogucika. Do wykonania pracy przygotuj: kolorowy papier, rolkę po ręczniku papierowym, klej, farby, pędzel, kubek na wodę, ołówek, ruchome oczka. Wykonanie pracy:

1. Pomaluj rolkę po papierze na wybrany kolor np. na biało czy brązowo. Chyba, że masz inny pomysł na kolor tego koguta?

2. W czasie schnięcia pomalowanej rolki, na czerwonej kartce dziecko odrysowuje swoją dłoń - to będzie grzebień koguta. Następnie pozostałe elementy również rysujemy na kolorowym papierze i wycinamy: dziub, fałdy skóry pod dziobem oraz nóżki.

3. Z kolorowych kartek wycinamy paski o szerokości ok. 3cm, które delikatnie podwijamy na końcach używając do tego nożyczek. Te paski sklejamy wszystkie razem w jednym punkcie, z tej strony, gdzie nie podwijaliśmy.

4. Wszystkie elementy doklejamy do korpusu naszego koguta.

Gotowe!

"Świetlica" życzy udanego tworzenia i zdrowych i spokojnych świąt spędzonych w gronie najbliższych!

Źródło: www.fiorelki.pl

 

 

 

Jak tam dzisiaj Wasze samopoczucie?

W naszej szkolnej świetlicy poczuliśmy dzisiaj powiew wiosny!

 

 

 

Dzień dobry,

Świetlica szkolna ma dziś dla Was propozycję wykonania kartki wielkanocnej. Do wykonania pracy potrzebne będą: kolorowy papier, nożyczki, klej, farba, kubek z wodą.

Najpierw rysujemy na kartce szablon zająca, można też znaleźć wzór w internecie i go dobie wydrukować. Następnie wycinamy zająca pozbywając się jego środka, tak, aby powstał nam szablon z wyciętym kształtem zająca. Kartkę techniczną zginamy na pół i na frontowej stronie układamy szablon z zającem, a następnie maczamy palec w farbie i stemplując palcem zamalowujemy cały wycięty zarys zająca uzyskując tym samym jego kształt. Kiedy przeschnie wykonany obrazek zająca możemy doczepić zajączkowi kokardę na szyi oraz nad nim napis: "Wesołych Świąt!"

Źródło: https://www.kreatywnywychowawca.pl/

M.Bentkowska

 

 

 

A może by tak upiec ciasteczka na weekend? Polecam zdrowe ciasteczka owsiane o prostym składzie.

Zamiast zmielonych płatów owsianych można użyć innej mąki np. pełnoziarnistej lub orkiszowej. Składniki: - 2 szklanki płatków owsianych - 80g masła klarowanego lub zwykłego - 4 łyżki słodziwa np. ksylitolu lub cukru trzcinowego - 2 jajka - 1 łyżeczka proszku do pieczenia - 0,5 szklanki bakalii, orzechów itp.

Wykonanie: Płatki owsiane mielimy na mąkę. Można użyć też po prostu gotowej mąki owsianej. Wszystkie składniki łączymy ze sobą. Na blaszce rozkładamy papier do pieczenia, a następnie formujemy z ciasta kulki, które rozpłaszczamy na blaszce i pieczemy 15 min w 180°C Na koniec, kiedy ciastka wystygną, można je polać rozpuszczoną czekoladą. Ja użyłam gorzkiej czekolady, do której dodałam jeszcze kakao, trochę wody i masła klarowanego.

Smacznego! P.S. Jak już zrobicie ciastka, koniecznie wrzućcie zdjęcie pod postem!

*Przepis zmodyfikowany, napisany na podstawie przepisu zaczerpniętego ze strony: https://www.facebook.com/dietpointcom/

M.Bentkowska

 

 

 

W lutym dotarła do nas poczta walentynkowa. Uczniowie w klasach I-III zrobili kartki walentynkowe dla ulubionych kolegów i koleżanek lub swoich sympatii. Kartki zostały zebrane w ubiegłym tygodniu, a dzisiaj doręczone. Rozdaniu walentynek towarzyszyło oczywiście mnóstwo emocji. Dodatkowo dziękujemy p. Szajthauer za przygotowanie dla wszystkich dzieci walentynek w postaci imiennych zakładek do książek.

M.Bentkowska

 

 

 

Dzień dobry,

Dzisiaj świetlica proponuje wykonanie choinki. Do wykonania zadania potrzebne będą: - zielone kartki i brązowa kartka         z bloki rysunkowego - wycięta gwiazda - klej i nożyczki.

Najpierw trzeba przygotować paski o długości kartki A4 i szerokości 4cm, które trzeba ponacinać wzdłuż grzbietu,                a następnie zwinąć pasek i skleić końcówkę. Z tak przygotowanych segmentów można ułożyć kształt choinki i nakleić na kartkę. Pień drzewka można zrobić podobnie tylko z brązowego papieru. Na koniec na szczycie choinki naklejamy gwiazdę.

Źródło: https://www.kreatywnywychowawca.pl/choinka-2/

M. Bentkowska

 

 

 

Dzień dobry,

Zaczął się czas odliczania, radosnego oczekiwania do Świąt Bożego Narodzenia. W tym tygodniu będziemy świętować Dzień Górnika, a w niedzielę z niecierpliwością będziemy wypatrywać św. Mikołaja.

Świetlica dzisiaj podrzuca propozycję wykonania pracy plastycznej nawiązującej do tego czasu czekania - zadanie polega na stworzeniu lampionu. Zadanie zaczniemy od namalowania farbami lub pastelami palącej się świecy - wielkość tego obrazka musi być wielkości okna w lampionie - zgodnie z zamieszczonym szablonem. Następnie czekamy aż praca wyschnie. Kolejny krok polegać będzie na wycięciu z czarnej kartki papieru lampionu, który będzie naszą ramką. Przez wycięte w nim okno, będzie można zobaczyć umieszczone tam później światło świecy. Kiedy praca ze świecą będzie gotowa i wyschnie naklejamy na nią wycięty z czarnego papieru lampion. Poniżej zostaje umieszczony szablon, który można wykorzystać do zrobienia lampionu.

Źródła: https://eduzpomyslem-wixsite-com.cdn.ampproject.org/...

M. Bentkowska

 
 
 
 
 
Dzień dobry,
 
Świetlica dzisiaj podsuwa pomysł na wykonanie kolorowych ptaków z włóczki. Do tego zadania potrzebna będzie tektura, nożyczki, klej, włóczka, kolorowy papier, koronka i inne elementy, które mogą nam posłużyć do zdobienia.
 
Należy wyciąć z tektury najpierw postać ptaka. Następnie naciąć nożyczkami, tak by móc następnie zaczepić o te nacięcia kolorową włóczką. Owijamy włóczką ptaka tak długo, aż uzyskamy zadawalający efekt. Następnie naklejamy wycięte          z papieru oczka i skrzydła, które można ozdobić kolorowym papierem albo koronką.
 
Poniżej w podanych źródłach dwa filmy, które świetnie ilustrują jak wykonać zadanie.
 
Powodzenia! M. Bentkowska
 
XMA Header Image

 

 

 

 

Dzień dobry,

Dzisiaj świetlica przychodzi z pomysłem do wykonania pracy z wykorzystaniem kolorowego papieru i czarnego mazaka/farby. W tym zadaniu poćwiczymy wycinanie, pobudzimy wyobraźnię oraz poeksperymentujemy z technikami graficznymi.

Wycinamy z kolorowego papieru kształty koron drzew. Następnie ozdabiamy wycięte korony drzew. W tym celu możemy użyć czarnego mazaka, którym możemy rysować różne ciekawe wzory. Możemy też zanurzyć w czarnej farbie przedmioty o ciekawych kształtach i odbijać je na wyciętych koronach, wykonując pieczątki. Możemy do tego użyć np. plastikowego widelca. Gotowe elementy przyklejamy na kolorowej kartce, tworząc kompozycję z drzew.

Zapraszamy dzieci do umieszczania wykonanych prac w komentarzach oraz życzymy udanej zabawy!

M. Bentkowska

Źródła: https://www.artcampla.com/.../14/magical-mark-making-forest https://juliannakunstler.com/expl_trees.html#.VhQkVy5VhBc

 

 

 

 

Dzień dobry,

W naszej szkole odbywał się jakiś czas temu - organizowany przez świetlicę szkolną - konkurs plastyczny "Barwy jesieni". Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych: kategoria klas młodszych: I-III oraz kategoria klas klas starszych: IV-VIII. Spośród dostarczonych prac, jury w składzie: Beata Krzyżanowska i Magdalena Bentkowska wyłoniły zwycięzców konkursu. Klasy młodsze: I miejsce - ex aequo: Amelia Procajło i Szymon Mizia. Klasy starsze: I miejsce: Sabina Maciejczyk VIa II miejsce: Julia Oleś IVa III miejsce: Kacper Folwarczny IVa.

Dziękujemy za zainteresowanie konkursem i wykonanie prac wszystkim uczestnikom konkursu - mimo niesprzyjających warunków związanych z pandemią. Zwycięzcom gratulujemy pięknych prac! Jak tylko będzie to możliwe, zwycięzcy zostaną nagrodzeni.

M. Bentkowska

 

 

 

Dzień dobry,
To już ostatnia w tym roku szkolnym inspiracja świetlicowa – bardzo wakacyjna.
Podrzucam linki do filmów jak wykonać kraby i rekiny z papieru:
https://supersimple.com/article/rocking-paper-shark-family/?utm_source=pinterest&utm_medium=social
https://pl.pinterest.com/pin/517984394647277339/
Zapraszam do obejrzenia filmów i życzę wszystkim zdrowych i udanych wakacji!
M. Bentkowska
Źródło:
https://pl.pinterest.com/pin/541980136397200397/
https://pl.pinterest.com/pin/626070785681295847/

 

 

Dzień dobry,
Kto lubi żyrafy? Dzisiaj przychodzi do Was żyrafa w innym - trójwymiarowym wydaniu.
Zapraszam do obejrzenia filmu!
https://pl.pinterest.com/pin/301952350020868267/
M.Bentkowska

 

 

Dzień dobry,
Chyba już nikt nie może się doczekać wakacji. Wszyscy wtedy odpoczywamy w ulubiony sposób. Myślę jednak, że nie ma chyba osoby, która nie lubiłaby plaży, piasku, gorącego słońca i widoku pięknego morza.
Dzisiaj zrobimy sobie przedsmak wakacji i założymy sobie klapki do wyjścia na plażę.
Przygotujcie farby: pędzel, kubek na wodę, kolorowy papier, kaszę, klej magic, muszelki, plastikowe słomki do picia.
Pracę zaczynamy od pomalowania stóp farbą i odbicia jej na kolorowym papierze. Następnie kiedy farba przeschnie - wycinamy stopy tak, aby miały kształt klapek. Po czym, przyklejamy na nie pocięte słomki do picia tak, aby przypominały paski z japonek.
Kartkę na którą nakleimy przygotowane klapaki możemy najpierw w połowie pomalować na niebiesko wałkiem, lub pędzlem, a drugą posmarować klejem magic i posypać kaszą, a następnie nakleić muszelki.
Na tak przygotowane tło naklejamy klejem magic nasze klapki i ruszamy na plażę!
Źródło:
http://boberkowy-world.blogspot.com/…/plazowe-klapki-wakacy
https://www.artok.pl/277-wakacje-tuz-tuz
M. Bentkowska

 

 

 

Pomysłowa świetlica SP23 – tydzień 11 – 22.06.20 r.

 Lody, lody!

Witam serdecznie,

zachęcam do wykonania bardzo smakowitej pracy plastycznej. Potrzebujemy: okrągłe waciki kosmetyczne, farby, klej, kolorowe kartki, brokat, papierowe foremki na muffinki, plastelinę.

Na początku wybieramy z czego chcemy stworzyć nasze smakowite lody – waciki czy foremki. Malujemy je farbami lub kredkami. Wycinamy z żółtego lub pomarańczowego papieru rożek, malujemy na nim kratkę. Przyklejamy rożek,                   a następnie gałki lodów, możemy posypać je brokatem lub zrobić ozdoby z plasteliny. I gotowe!

Prace proszę umieścić pod postem na FB lub przesłać na adres religiasp23@gmail.com

 Pozdrawiam,

Anna Tomala.

 Źródła: https://dzieciakiwdomu.pl/2015/07/lody-praca-plastyczna-na-upalne-dni.html, https://stylowi.pl/49195115, https://pracaplastyczna.pl/index.php/lato/1101-3-galki-lodow, https://pracaplastyczna.pl/index.php/lato/1239-lody.

 

 

Pomysłowa świetlica SP 23 – tydzień 10

 Palcem po mapie! Dziś zachęcam do wykonania pracy plastycznej o tematyce wakacyjnej. Co prawda pogoda nas nie rozpieszcza, ale mamy nadzieje, że wakacje będą cudowne. Niektórzy z nas wyjadą w góry, inni na wieś, jeszcze inni na Mazury, czy nad Morze Bałtyckie. Poniżej umieszczam inspiracje na nadmorską pracę plastyczną. Do jej wykonania będą nam potrzebne farby, talerzyk papierowy, papier kolorowy, klej, ołówek, rolka po papierze toaletowym. W pierwszej kolejności szkicujemy ołówkiem zarys naszego obrazu – morze, plażę, słońce, chmurki. Malujemy farbami, Czekamy aż wyschnie. Teraz z kolorowego papieru wycinamy łódki, można je wykonać z rolki po papierze toaletowym. Przyklejamy na pracę i gotowe. Życzę powodzenia! Gotowe prace proszę umieścić pod postem na FB lub przesłać na adres religiasp23@gmail.com

 Źródła: https://www.pinterest.it/pin/721490802781279795/, https://pl.pinterest.com/pin/691935930224767067/, https://www.szkolneinspiracje.pl/wakacyjne-wspomnienia/.

A. Tomala

 

 

Dzień dobry,
Dzisiejszą świetlicową inspiracją będzie trójwymiarowa kartka z sercem. Do jej wykonania potrzebny będzie biała kartka – najlepiej techniczna, kolorowy papier, farby, ołówek, pędzel, kubek na wodę, słomka, klej – najlepiej magic, nożyczki.
Jak ją wykonać, zobaczcie w załączonym linku.
Może taką kartkę podarujecie swojemu tacie np. na zbliżający się Dzień Ojca?
Źródło:
https://pl.pinterest.com/pin/452752568794456417/
M. Bentkowska

 

 

Dzień dobry,
Maj już minął, a wraz z nim przekwita już bez. To może przedłużmy mu życie i zróbmy swój bez z plasteliny? Podrzucam pomysł jak to zrobić.
Do tego potrzebne są dwie rzeczy: plastelina i jakaś tekturka: sztywna kolorowa kartka wielkości zeszytu albo tekturowa tacka.
Ustalamy jakiego koloru będzie nasz bez: biały czy fioletowy. Z wybranego koloru lepimy kulki różnej wielkości, które spłaszczamy i żeby nadać im fakturę kwiatu bzu możemy to zrobić nakrętką z mazaka.
Na przygotowaną tekturkę, z brązowej plasteliny naklejamy gałązki. Do nich będziemy doklejać nasze spłaszczone kulki. Największe kulki naklejamy na dole naszego kwiatu bzu, a te mniejsze na sam szczyt. Do całej kompozycji na koniec doklejamy gdzieniegdzie zielone listki.
Źródło i szczegóły znajdziecie tutaj: https://blondynkikreatywnie.blogspot.com/…/…/gaazki-bzu.html
M. Bentkowska

 

 

Witajcie,

Przesyłam propozycję wykonania pracy plastycznej. Dzisiaj zabieram Was w podróż balonem.
Naszą inspiracją do działań plastycznych dzisiaj będzie właśnie taki statek powietrzny, którym jest kolorowy balon.

Do zadania przygotujcie sobie:
kolorowy blok, ołówek, nożyczki, klej, linijka, czarny mazak, okrągły kształt do odrysowania np. talerzyk, miseczka albo cyrkiel, ewentualnie kredki.

Wskazówki do zadania:
1) Na niebieskiej kartce ustawionej w pionie, w górnej jej części kartki rysujemy okrąg. Robimy to za pomocą cyrkla lub odrysowujemy kształt naszej miseczki ołówkiem. Okrąg powinien być duży, ale po każdej stronie powinno zostało parę centymetrów do krawędzi.
2) Z kolorowego bloku wycinamy paski o szerokości ok. 1cm, ich długość dostosowujemy do wielkości naszego okręgu. Paski powinny być różnych kolorów.
3) Paski naklejamy na nasz okrąg po jego obwodzie tak by początek i koniec były umieszczone naprzeciw siebie i paski tworzyły łuk nad naszą kartką.
4) Końcówki tych pasków przyklejamy tak, aby były schowane wewnątrz koła, a nie na zewnątrz, bo wtedy będzie to wyglądać nieestetycznie.
5) Przyklejamy tyle pasków, aż nasz balon wypełni się równomiernie z każdej strony.
6) Na koniec naszemu balonowi dorysowujemy mazakiem koszyk , a na niebie możemy nakleić białe chmurki.
7) Narysowany koszyk można ewentualnie pokolorować kredkami.

Jak zrobić troszkę inną wersję tej pracy - z wyciętym kołem - zamieszczam tutaj w linku:
https://www.youtube.com/watch?v=hjkAGoMACiU

M. Bentkowska

 

 

Witam wszystkich,

Dzisiejsza inspiracja świetlicowa dotyczyć będzie wiosennego tematu jakim są ptaki w gnieździe. Do zrobienia tej pracy trzeba przygotować: kolorowy papier, nożyczki, klej magic, mazaki, kolorowe piórka. Najpierw korowymi kredkami lub pastelami olejnymi na kartce w dowolnym kolorze rysujemy różnokolorowe okręgi – to będzie gniazdo dla ptaków. Następnie, aby stworzyć ptaszka wycinamy koło z kolorowego papieru, które rozcinamy na pół. Do jednej połówki doklejamy oko (zrobione z białego małego kółka, na którym można mazakiem dorysować kropeczkę) oraz dziób - mały trójkąt. Do tułowia doklejamy ogon i skrzydła z kolorowego papieru albo z kolorowych piór.

Można również z białego papieru wyciąć skorupki jaj, jak na zamieszonych pracach.

Udanej zabawy!

M. Bentkowska

Zamieszczone prace zostały zaczerpnięte z internetu.

 

 

Pomysłowa świetlica SP23 – 18.05.20 r. - tydzień 9

 

W maju jak w raju (lub gaju :) )

Dziś kolejna praca plastyczna – tym razem majowa łąka. Do wyboru kilka technik pracy – malowanie farbami lub wyklejanka. W zależności od tego, co wybierzemy musimy sobie przygotować: kartkę papieru (może myć niebieska lub jasnozielona), kubek z wodą, farby, pędzle lub bibułę, nożyczki, wycinanki, klej, czarny mazak. Z zielonej bibuły robimy cieniutkie ruloniki, które mają przypominać łodygi kwiatów- przyklejamy je na kartkę. Wycinamy kółka z czerwonej wycinanki, następnie czarnym mazakiem malujemy środek kwiatka – to będzie mak. Zobacz na zdjęciu jak w środku wygląda ten piękny kwiat :) Następnie wycinamy kolejne kwiaty i przyklejamy do łodyg. Z zielonego papieru wykonujemy liście. Możesz pomieszać techniki – coś wykleić kolorowym papierem, a coś domalować farbami. I gotowe! Piękne prace umieszczamy pod postem na FB lub wysyłamy na adres religisp23@gmail.com

 

Życzę dobrej zabawy!

A. Tomala

 

Źródła: https://ekodziecko.com/laka, http://zsbrzozakrolewska.gminalezajsk.pl/swietlica-szkolna/184-w-maju-jak-w-raju-z-zycia-swietlicy, http://pp6.rzeszow.pl/933/895

 

 

Dzień dobry,
Biegnę z propozycją zajęć plastycznych.

 

Potrzebna do nich Ci będzie rolka po papierze toaletowym, kawałek tektury, brązowa farba i pędzel, włóczka – najlepiej       w kolorze zielonym, klej, coś co będzie imitować kwiaty na drzewie np. trochę bibułki w kolorze różowym lub białym czy ewentualnie dziurkacz i kolorowy papier, klej magic i nożyczki.

 

Rolkę po papierze toaletowym delikatnie nacinamy - tak, aby później wsunąć w to nacięte miejsce koronę drzewa. Rolkę malujemy brązową farbą. Zamiast malować rolkę, można ją owinąć sznurkiem jutowym.

 

Kiedy pomalowana rolka schnie bierzemy kawałek tektury, z której wycinamy nieregularny kształt korony drzewa. Wycięty kształt owijamy zieloną włóczką. Następnie wybieramy materiał, z którego będziemy tworzyć kwiaty na drzewie. Może to być np. pognieciona bibułka z której formujemy kulki, a następnie przyklejamy na koronie drzew. Na koniec koronę drzewa montujemy na drzewie i gotowe!
Udanej zabawy!

 

M. Bentkowska

Źródło: https://mojedziecikreatywnie.pl/2018/01/rozane-drzewko-rolki/

 

 

Pomysłowa świetlica SP23 – tydzień 8 – 11.05.20 r.

 Witam serdecznie!

Na zewnątrz coraz cieplej, słońce zaczyna nas rozpieszczać. Dlatego proponuję dziś wykonać słoneczną pracę plastyczną. Do przygotowania tej pracy potrzebujemy: okrągły talerzyk papierowy, kolorową bibułę, oczka lub kartkę i flamaster, żółtą farbę, pędzel i nożyczki, żabki do wieszania prania. Talerzyk przecinamy na pół i malujemy na żółto. Gdy farba wyschnie naklejamy oczka (możemy je namalować na kartce i wyciąć). Jeśli mamy żółte żabki to możemy je przypiąć do słoneczka, jeśli mamy drewniane to można je pomalować żółtą farbą. Wycinamy z kolorowej bibuły paski i przyklejamy od spodu do słoneczka. I gotowe! Powstała piękna ozdoba do pokoju dziecięcego. Można ją przywiesić na ścianie lub oknie. Pochwalcie się swoją pracą! Zróbcie zdjęcie i umieśćcie pod postem na FB lub wyślijcie na adres religisp23@gmail.com

Życzę udanej zabawy :)

 Źródło: https://eko-dziecko.blogspot.com/2014/06/sonce-ze-spinaczami.html

 

 

 

Witajcie,

Chciałam dzisiaj zachęcić do zabawy w domowego grafika.

Potrzebna do tego będzie farba i przedmioty, którymi będziemy „drukować”, robić pieczątki.

Można stworzyć obraz bardzo prosty, a można nakładać warstwami na siebie różne wzory.

Czym możemy drukować? Dosłownie wszystkim: folią bąbelkową, baterią, przeciętymi na pół owocami, listkami, sznurkiem, możemy też sami wyciąć z tektury kształty do drukowania.

 Zapraszam do zabawy!

 M. Bentkowska

 Źródła:

https://liblink.pl/5H3dqHuOEK
https://liblink.pl/pXePn7sBVD
https://liblink.pl/WFSa9jA8d5
https://liblink.pl/cHtdGBdoRP
https://liblink.pl/5hAZ3fICbn
https://liblink.pl/rQ3eyhNfZL
https://liblink.pl/SiBZN9MkB9
https://liblink.pl/vu2OzHsQcH
https://liblink.pl/bV1niz2Edk

Pomysłowa świetlica SP23 – tydzień 7 – 04.05.20 r.

 

 Smok ziejący ogniem!

Witam serdecznie,

kolejny raz zachęcam was do wykonania ciekawej pracy plastycznej. Dziś będziemy tworzyć smoka ziejącego ogniem! Co nam potrzeba? Rolka po papierze toaletowym, zielona farba, pędzel, bibuła w kolorze czerwonym, pomarańczowym,żółtym, zielonym, oczka, klej. Rolkę po papierze malujemy zieloną farbą, czekamy aż wyschnie. Bibułę (czerwoną, pomarańczową, żółtą) tniemy na paski, mogą być różnej grubości i długości. Przyklejamy je do wnętrza rolki. Z zielonej bibuły robimy cztery małe kulki na oczy i nos. Przyklejamy oczka, możemy je także namalować. Dmuchamy do rolki i patrzymy jak smok zieje ogniem :)

Życzę udanej zabawy!

Wykonane prace można umieścić pod postem na FB lub wysłać na adres religiasp23@gmail.com

Źródła: https://zabawyzdzieckiem.pl/zabawy/3-5/392-smok-z-rolki, https://ekodziecko.com/smok-zionacy-ogniem, https://www.powerofmelody.com/blog/smok-ziejacy-ogniem-zabawa-rozwijajaca-mowe/, http://dobrzesiebaw.pl/co-zrobic-z-rolki-od-papieru-kreatywne-zabawy/

 A. Tomala

Stworki, potworki

 Oto wspaniałe potworki wykonane w ramach akcji "Pomysłowa świetlica SP23". Gratulujemy pomysłowości, wyobraźni oraz talentu plastycznego.

A. Tomala

Witajcie,

Czas na kolejną świetlicową inspirację. Do dzisiejszego zadania kolejny raz będziemy wykorzystywać wytłaczanki po jajkach. Stworzymy z nich myszki oraz ich dom – kawałek sera z dziurami.

Przygotujcie farby: białą, czarną, różową i żółtą, kawałek cienkiego sznurka lub nitkę, klej magic oraz dwie wytłaczanki po jajkach.

Z jednej wytłaczanki wycinamy myszki (tułów oraz uszy), a w drugiej wycinamy dziury, upodabniając ją do żółtego sera. Malujemy wszystkie elementy. A kiedy wszystko wyschnie, myszce przyklejamy klejem magic uszy, wąsy z sznurka, a na koniec z ziaren pieprzu oczy i nos.

Życzymy udanej zabawy!

M. Bentkowska

Jak dostarczyć sobie witamin, wzmacniać odporność, a jednocześnie mądrze gospodarować zapasami żywności             w domu?

Smoothie z owoców to jeden ze sposobów, aby to zrobić. Można zblendować dojrzałe owoce lub takie wcześniej zamrożone. I w ten sposób mamy zdrową przekąskę pomiędzy posiłkami.

Tutaj został zblendowany dojrzały ananas, banan, pomarańcza, trochę domowego mleka kokosowego (zalany wrzątkiem    i zblendowany kokos) oraz łyżka mielonego siemienia lnianego.

A jak Wy teraz dbacie o odporność i dostarczanie sobie naturalnych witamin? Czekamy na Wasze propozycje.

M. Bentkowska

Pomysłowa świetlica SP23 – tydzień 6 – 27.04.20 r.

 

Witam serdecznie!

Dziś zachęcam do wykonania własnego stworka-potworka. Możemy puścić wodze fantazji i stworzyć najdziwniejsze           i najciekawsze stworzenia jakich świat jeszcze nie widział :) Potrzebujemy: kartkę A4, kolorowy papier lub wycinanki, ołówek, mazaki, klej, nożyczki, gotowe oczka (jeśli mamy je w domu) i różne cuda, którymi możemy przyozdobić nasze stworki.

Jak wykonać pracę – ołówkiem rysujemy kształt naszych stworków, mogą być okrągłe, prostokątne, trójkątne, puchate,       z duża ilością włosów, itd. Ty wybierasz jaki kształt ci się podoba. Wycinamy kształt stworka, a następnie rysujemy kolorowymi mazakami nogi, ręce, czułka, uszy, nos, usta, zęby… jeśli masz gotowe oczka to możesz je przykleić (ile twój potworek będzie miał par oczu?). Jeśli masz kolorowe patyki, brokat lub inne rzeczy, którymi możesz ozdobić swojego stworka to śmiało ich użyj. Im ciekawszy stwór, tym lepiej. Gotową pracę sfotografuj, umieść pod postem na FB lub wyślij na adres religiasp23@gmail.com.

Życzę udanej zabawy!

 

Źródło: https://lecibocian.pl/matematyczne-potworki-zabawa-z-liczbami-dla-dzieci/, https://dadalo.pl/kreatywne-zabawy/potwory-i-szkolka-wesola-tworczosc/, https://p65.przedszkola.net.pl/tworczosc-dzieci-1/prace-plastyczne-gr-iii.html.

A. Tomala

Dzień dobry,

Dzisiaj kolejna inspiracja świetlicowa, którą chcielibyśmy Was zarazić. Tak jak poprzednio pomysł realizacji pracy pojawił się pod wpływem zajęć Pani Patrycji z Ochronki bł. Edmunda w Rydułtowach. Do tej pracy mam sentyment. Pamiętam ją    z moich lat szkolnych i plastyki w Szkole Podstawowej nr 23, do której również było mi dane chodzić.

Wykonanie tej pracy jest bardzo proste i daje przy tym piękny efekt.

Do zadania potrzebna będzie kartka A4 – może być biała lub kolorowa. Zginamy ja na pół. Następnie otwieramy ją i po jednej stronie kładziemy pomalowane wcześniej farbą sznurki. Kartkę zamykamy, tak aby nie pomalowane fragmenty sznurka wystawały, abyśmy mieli za co złapać, kiedy będziemy je chcieli wyciągnąć. Zamkniętą kartkę ze sznurkami przytrzymujemy jedną ręką i po kolei wyciągamy drugą ręką nasze sznurki, które wewnątrz kartki stworzą nam piękne abstrakcyjne obrazy. Po otwarciu kartki zobaczymy, że powstały nam dwa symetryczne obrazy. Powstałe grafiki możemy rozciąć. Jedną z nich włożyć do ramki. A drugą może komuś podarować? Czekamy na Wasze prace w komentarzach, do dzieła!

M. Bentkowska

Pomysłowa świetlica SP23 – tydzień 5

 

Kolejny słoneczny tydzień trwa. Wiosna rozpieszcza nas kolorami oraz przyjemną temperaturą. Pojawia się coraz więcej zielonych liści i kwiatów. Dlatego dziś zachęcam do wykonania kwiatowej pracy plastycznej. Potrzebne nam będzie: kartka A4, farby i patyczki do uszu. Dzięki patyczkom do uszu wykonamy wspaniały obraz przedstawiający hiacynt. Zapraszam do zabawy!

Rysujemy (patyczkiem, pędzlem lub palcem) łodygę, liście i doniczkę. Patyczki do uszu maczamy w farbie i odciskamy kółeczka jeden obok drugiego. Możemy także zrobić ramkę dookoła obrazka. I gotowe! Czekamy aż wyschnie, robimy zdjęcie i umieszczamy pod postem na FB lub wysyłamy do adres religiasp23@gmail.com.


A. Tomala

Dzień dobry,

Dzisiaj stworzymy drzewko z kwitnącymi kwiatami wykorzystując do tego dwie techniki: dmuchanie słomką do picia oraz stemplowanie patyczkami higienicznymi, związanymi gumką recepturką.

 Wykonanie tej pracy będzie miało nie tylko korzystny wpływ na nasz rozwój manualny, ale również będzie dobrym ćwiczeniem oddechowym.

 Zadanie zaczynamy od nałożenia u dołu kartki plamki z dużą ilością czarnej farby zmieszanej z wodą. Następnie rozdmuchujemy ją przez słomkę w wybrane przez nas kierunki. W ten sposób powstają nam gałązki drzewa. Następnie patyczki higieniczne związane recepturką zanurzamy w farbie jasnoróżowej i stemplujemy, uzyskując w ten sposób kropki imitujące kwitnące na drzewie kwiaty.

 Technika jest prosta i daje piękny efekt.

 Do wykonania tego wpisu zainspirowały nas zajęcia plastyczne pani Patrycji z Ochronki Edmunda w Rydułtowach. Dziękujemy!

 A oto nasze prace, może i Wy spróbujecie?

M. Bentkowska

Witam,

Przedstawiam kolejną inspirację świetlicową. Będziemy dzisiaj robić bociany z papierowych talerzyków.

 

Do wykonania zadania potrzebne będą okrągłe talerzyki papierowe, czerwona kartka techniczna, biała kartka techniczna, klej – najlepiej magic, czarna farba, kubek na wodę i pędzel. Z talerzyka papierowego wycinamy skrzydła – tak jak na zdjęciu, pozostałą część talerza wykorzystujemy na tułów bociana – docinamy go do pożądanego kształtu.

 

Pofalowaną część skrzydła malujemy farbą na czarno.

 

Aby wykonać głowę z szyją, można taki kształt wyciąć z papieru lub wykorzystać do tego plastikową, białą łyżeczkę, podobnie jeśli chodzi o wykonanie nóg – można wykorzystać czerwone szpatułki do lodów lub wykonać je własnoręcznie z czerwonego papieru. Dziób wycinamy z papieru, oczy przyklejamy gotowe lub robimy je sami. Po sklejeniu wszystkich części powstaje bocian. Zapraszamy do zrobienia pracy i umieszczenia jej w komentarzu. Do dzieła!

(M. Bentkowska)

Pomysłowa świetlica SP23 – tydzień 4 – 15.04.20 r.

Witam serdecznie!

Ponownie zachęcamy do wykonania ciekawej pracy plastycznej. Tym razem wykonamy obraz przedstawiający kaktusa. Potrzebujemy: farby, kolorowy papier, cienki pędzel, kartkę A4, klej, nożyczki oraz własną rękę :) Wybieramy, który wzór chcemy wykonać – kaktus w doniczce czy na pustyni. Malujemy rękę na zielono i odbijamy na kartce. Wykonujemy             z kolorowego papieru doniczkę lub słońce i chmury. Malujemy palce na zielono i odbijamy na naszym kaktusie. Czarną farbką malujemy cieniutkie kreseczki, które będą wyglądały jak igły kaktusa. Malujemy lub wycinamy kolorowe kwiatki          z papieru i przyklejamy na kaktusa. Można także skorzystać z szablonu. Gotowe prace fotografujemy i umieszczamy pod postem na FB lub wysyłamy na mejla: religiasp23@gmail.com

Życzę udanej zabawy!

Anna Tomala

 

Źródła: https://www.cowprzedszkolu.pl/plastyka/o-malowaniu-farbami/, http://crayonka.blogspot.com/2013/07/kwitnacy-kaktus.html

Pomysłowa świetlica SP23 - tydzień 3

 

Witam, kolejny wspaniały i kreatywny tydzień przed nami! Tym razem zachęcam do wykonania pracy plastycznej...                 z własnych rąk? W zasadzie ręce będą bardzo potrzebne, bo to z ich obrysu będziemy wykonywać piękne zwierzątka. Przygotujcie: ołówek, nożyczki, kolorowy papier, mazaki. Opcjonalnie: piórka  i puchate kuleczki (jeśli oczywiście macie je w domu). Zaczynamy od wyboru zwierzaka, którego będziemy chcieli wykonać - kurczaczek, kura, papuga, motylek, czy bardzo  ambitnie -  kogut. Rysujemy ołówkiem tułów i głowę zwierzaka, wycinamy go, rysujemy szczegóły, np. oczy. Następnie odrysowujemy dłonie, tylko ile jest potrzebne do wykonania danej pracy. Łączymy zwierzaka w całość                   i przyklejamy na kartkę. Robimy zdjęcie i umieszczamy pod postem na FB lub przesyłamy na adres: religiasp23@gmail.com

Życzę udanej zabawy :)

 

Źródła: https://www.superdzieciaczki.pl/2018/03/jak-zrobic-kurczaczka-wielkanocnego-diy.html, https://eduzabawy.com/materialy-tematyczne-do-druku/pazdziernik/swiatowy-dzien-zwierzat/prace-plastyczne3/, https://www.pinterest.jp/pin/524247212856344905/, http://ps42.kielce.eu/zawartosc/prace-pszczolek-pt-zwierzeta-egzotyczne, https://stylowi.pl/51756728

(A. Tomala)

Prace naszych uczniów i przedszkolaków w ramach akcji Pomysłowa świetlica SP23

 

Tym razem nasi uczniowie i dzieci z przedszkola wykonały wspaniałe króliczki z rolek po papierze toaletowym, kolorowego papieru, bibuły i innych dostępnych materiałów. Powstały piękne i różnorodne prace plastyczne.

Efekty pracy dzieci w galerii poniżej.

(A. Tomala)

Dzień dobry,

Jak Wam mija poniedziałek? Na szczęście ten tydzień jest wyjątkowo krótki - Wielkanoc już niebawem.

A my dzisiaj chcemy się pochwalić pracami jakie wykonali uczniowie klas V. Podczas zdalnego nauczania poznawali sztukę ludową oraz charakterystyczne dla niej motywy. W ramach zajęć praktycznych mieli wykonać pisankę według swojego pomysłu z wykorzystaniem wzorów ludowych.

Ze względu na obecną sytuację, uczniowie mieli wykonać prace w dowolnej technice. Zostali jednak zapoznani z nową techniką, polegającą na wydrapywaniu patyczkiem wybranych wzorów na specjalnie przygotowanym podłożu. Najpierw pisanka została pokryta kredka świecową, a następnie pastelą olejną.

Gratuluję wszystkim uczniom klasy V pięknych prac, zaangażowania, kreatywności i talentu! Praca na odległość nie jest łatwa, ale chwila, kiedy widzimy efekty swojej pracy dodaje nam to skrzydeł!

Prace można podziwiać poniżej, zapraszamy do oglądania! Może sami spróbujecie zrobić taką pisankę?

(M. Bentkowska)

Dzień dobry wszystkim,

 

Przedstawiam dzisiaj kolejną świetlicową inspirację na wykonanie pracy plastycznej. Pracę mogą wykonać dzieci z klas I-III, a z pomocą rodziców także dzieci przedszkolne. Na zdjęciach prace wykonują właśnie dzieci przedszkolne.

 

Do zadania potrzebne będą: klocki, biała kartka lub w pastelowych kolorach, farby, kubek z wodą, pędzle, papier w kolorze zielonym i brązowym (wycinanka, wycinki z gazety w tych kolorach, pomalowana karta itp.), bibułka w kolorze różowym lub białym i klej. Jeśli czegoś nie masz, spróbuj poszukać i wykorzystać coś innego.

 

Bądź kreatywny! Do dzieła! #zostańwdomu

(M. Bentkowska)

Pomysłowa świetlica SP23 - tydzień 2

 

Witam serdecznie.

Dziś zachęcam do wykonania kolejnej pracy plastycznej. Tym razem potrzebna jest rolka po papierze toaletowym. Z tej rolki powstanie uroczy króliczek wielkanocny. Potrzebujemy jeszcze: kleju, nożyczek, kolorowego papieru lub bibuły, mazaki, oczka, plastikowe łyżeczki, filc i różne rzeczy do ozdabiania. Jeśli czegoś nie masz to wykorzystaj to, co masz – ogranicza nas jedynie wyobraźnia :) Króliczki nie muszą wyglądać, tak jak na zdjęciach. To ma być TWOJA praca!

 

Zaczynamy od obłożenia rolki kolorowym papierem lub bibułą, można także pomalować ją farbami. Docinamy odpowiedni kawałek i przyklejamy. Na innym papierze rysujemy i wycinamy uszka oraz łapki. Przyklejamy do rolki. Uszka można także wykonać z plastikowych łyżeczek, filcu lub kartonu obłożonego bibułą. Następnie malujemy lub przyklejamy oczka. Robimy nosek, np. z bibuły, filcu lub waty. Rysujemy wąsiki lub doklejamy. Możemy ozdobić według własnego uznania. I gotowe! Zdjęcia prac proszę przesyłać na adres: religiasp23@gmail.com

 

Życzę udanej zabawy :)

 

Źródła: https://dzieciakiwdomu.pl/2014/04/wielkanocne-zajaczki-z-rolek.html, https://pl.pinterest.com/pin/732960908079000024/, stylowi.pl, https://www.arbuziaki.pl/wielkanocne-zajaczki-z-rolek-po-papierze/,

http://edufunkids.com/tag/krolik-z-rolki-z-papieru/, https://www.zakumaj.pl/artykuly/zaskakujacy-krolik-z-rolek-po-papierze-toaletowym.html?page=4

 (A. Tomala)

Pierwszy tydzień pomysłowej świetlicy za nami

 

Prezentujemy prace plastyczne naszych uczniów i przedszkolaków w ramach akcji pomysłowa świetlica SP23. Dzieci wykonały przepiękne obrazy używając do ich tworzenia farby i widelca. Rosną nam mali artyści. Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji.

(A. Tomala)

Dzisiaj coś dla najmłodszych!

Zapraszamy do zabawy.

 

Znalezione na stronie świetlicy:

https://padlet.com/lia211/ubalyykjh55i?fbclid=IwAR3lRz2g-Cv6p-Mzzdg3Opope5Qg3yT175OZ9pCCagX26VYwiNJwxtXyWQI

(M. Bentkowska)

Świetlicowe inspiracje

Nasza świetlica przenosi się chwilowo na naszą stronę internetową do zakładki świetlica oraz na szkolnego facebooka. Będziemy umieszczać tutaj dla Was różne propozycje zajęć, wykonania ciekawych prac oraz pomysłów miłego spędzenia czasu. Będziemy też podrzucać adresy stron, gdzie warto zajrzeć. Pod każdym wpisem możecie w komentarzach pochwalić się i umieścić swoje prace, które udało Wam się zrobić po obejrzeniu zamieszczonego materiału. Dzisiaj sięgnięmy pamięcią do Dnia Kobiet, kiedy na korytarzach naszej edukacji wczesnoszkolnej zawisły tulipany. Mamy wiosnę, a kwiaty - tulipany to jedna z jej oznak. Nie mieliście jeszcze okazji w świetlicy zrobić własnych tulipanów, dzisiaj chcemy Was do tego zachęcić. W tym celu poniżej umieszczamy film, na którym jest pokazane jak to zrobić krok po kroku. Mamy też kilka uwag: - Jeśli nie masz patyczka do szaszłyków spróbuj sam zrolować papier na łodygę w palcach albo zwyczajnie poskładać. - Jeśli nie masz kolorowego papieru to spróbuj wykorzystać dostępny papier: np. ten biały z drukarki, a potem pomaluj gotowy kwiat np.farbami. Możesz wykorzytstać również starą gazetę. Jeśli nie masz dostępnych w domu materiałów z filmu, nie idź specjalnie do sklepu, wykorzystaj te, które masz pod ręką i pamiętaj # zostań w domu i #bądź kreatywy! Gotowymi kwiatami możesz ozdobić dom - wkładając je np. do wazonu. Możesz też podarować je swojej mamie, która teraz robi dla Ciebie dużo więcej niż zwykle i po prostu Jej podziękować. Oczywiście czekamy na zdjęcia wykonanych tulipanów. A teraz do dzieła!

 

https://www.youtube.com/watch?v=dY4Z6pos43M&fbclid=IwAR0UlqhnKEs2CYS1iyusUcBaseucaBkDfHQirf3_BUD69NzWUdyLBjC0IMA

(M. Bentkowska)

Pomysłowa świetlica SP23 - tydzień 1

 
 
Witam serdecznie,
w tym tygodniu pomysłowa świetlica proponuje wykonanie pracy plastycznej... widelcem! Tak naprawdę każda rzecz może nam posłużyć, aby stworzyć pracę plastyczną . Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia! Tematem naszej pracy są wiosenne kwiaty. Do jej wykonania potrzebujemy: widelca (może być metalowy lub plastikowy), farby, kartki (białej lub kolorowej), pędzelka.  Możemy namalować kwiaty na łące lub w wazonie. Na początku maczamy widelec w farbie, a następnie odciskamy (jak pieczątkę) na kartce. W ten sposób powstanie kwiat (im bardziej kolorowe, tym lepiej). Gdy na kartce znajdzie się odpowiednia ilość kwiatów, pędzelkiem lub palcem malujemy łodygi i liście kwiatów. I gotowe! Obraz pozostawiamy do wyschnięta, a następnie robimy zdjęcie pracy i jej autora i wysyłamy na adres: religiasp23@gmail.com
 
Poniżej umieszczamy inspiracje na wiosenne prace plastyczne wykonane widelcem.
 

Źródła: http://kolorowy-swiatdzieci.blogspot.com/2015/01/kwiaty-dla-babci-i-dziadka-malowane.html, https://mamatosiaczka.blogspot.com/2017/04/wiosenna-aka-malowana-widelcem.html, https://zabawyzdzieckiem.pl/zabawy/3-5/629-tulipany-odbijane-widelcem, https://www.pinterest.co.kr/pin/297237644135381735/, https://www.mamawdomu.pl/2016/06/30-letnich-inspiracji.html, https://zszywka.pl/p/tulipany-quotnamalowanequot-widelce-11281875.html, https://www.pinterest.cl/pin/31666003614184650/.

Przed niespodziewaną przerwą

A to nasze ostatnie – przed niespodziewaną przerwą - wspólne chwile w świetlicy - zajęcia środowe. Malowaliśmy kosmos, bawiliśmy się na macie oraz klockami.

(M. Bentkowska)

Rakieta na start!

 

W tym tygodniu w świetlicy kontynuowaliśmy temat kosmosu. Oglądaliśmy ciekawe filmy dla dzieci o układzie słonecznym, słuchaliśmy piosenki o kosmosie, wykonaliśmy pracę plastyczną pt. "Rakieta", budowaliśmy stacje kosmiczne, wierze i inne budowle z klocków... Kosmos jest super!

(A. Tomala)

Dziękujemy

 

Serdecznie dziękujemy Kamilowi z klasy III za podzielenie się swoimi zabawkami.

Nowe pluszaki będą umilać czas i zabawę naszym dzieciom.

(A. Tomala)

Zdrowie to podstawa

 

Zagadnienia związane ze zdrowiem są dla nas bardzo ważne, dlatego razem z dziećmi uczęszczającymi do świetlicy szkolnej, przypomnieliśmy sobie najważniejsze zasady zdrowego odżywania. Wykonaliśmy "zdrowe talerze" oraz piramidę zdrowego żywienia. Słuchaliśmy piosenkę "O niezdrowym jedzeniu" oraz czytaliśmy wiersz "Na straganie". Mamy nadzieję, że zdobyta na zajęciach świetlicowych wiedza zaowocuje :)

(A. Tomala)

Zabawa, zabawa...

 

Gdy nie realizujemy zajęć edukacyjnych bawimy się na całego! Gramy w gry karciane i planszowe, układamy puzzle i klocki, gramy w gry integracyjne, wystawiamy teatrzyki, bawimy się na macie i sklepiku... W świetlicy zawsze jest wesoło!

(A. Tomala)

Kosmos jest super

 

W tym tygodniu w świetlicy postanowiliśmy porozmawiać o kosmosie. Dzieci mówiły o swoich marzeniach                              i wyobrażeniach. Powtórzyliśmy także wiedzę dotycząca układu słonecznego. Wykonaliśmy pracę plastyczną                      pt. "Mój kosmos", a Albert z kl. 1 wykonał stację kosmiczną z klocków gofrowych i pufek. Zabawa była wspaniała!

(A. Tomala)

W kolejnym tygodniu w świetlicy szkolnej poruszamy temat kosmosu. Również w świetlicy szkolnej zaczęliśmy się uczyć linorytu. Na piętrze edukacji wczesnoszkolnej mamy już pierwsze oznaki wiosny. Już niedługo dzień kobiet. Czy własnoręcznie zrobione tulipany to nie piękny prezent na tę okazję?

(M. Bentkowska)

W tym tygodniu zajmujemy się w świetlicy zdrowym stylem życia. Sprawdzaliśmy ile cukru mają popularne napoje. Do eksperymentu posłużyła nam łyżeczka i mąka. Przesypywaliśmy do miski tyle łyżeczek mąki ile dany napój zawiera cukru. Mogliśmy na własne oczy zobaczyć jakie to ogromne ilości cukru są w znanych nam napojach. Stworzyliśmy również plakat na ten temat. Oczywiście woda mineralna w tym teście wypadła najlepiej!

(M. Bentkowska)

"Galeria naszych zwierzaków"

 

W gablocie na drugim półpiętrze powstała "Galeria naszych zwierzaków". Uczniowie pochwalili się swoimi futrzanymi przyjaciółmi i przynieśli słodkie zdjęcia swoich zwierzaków. W gablocie znajdują się pieski, kotki, rybki, kanarki, świnki morskie, chomik, a nawet agama brodata. Zachęcamy do oglądania galerii.

(A. Tomala)

 Tolerancja, akceptacja, szacunek

 

W tym tygodniu w świetlicy przybliżaliśmy sobie ważne słowa - tolerancja, akceptacja, szacunek dla innych. Zastanawialiśmy się, co należy robić, aby inni nas lubili. Wykonaliśmy plakat, który w prostych słowach to opisuje, a także kolejne portrety przyjaciół z fantazyjnymi fryzurami. Przygotowywaliśmy się do świetlicowego baliku karnawałowego, wykonaliśmy ozdobne maski karnawałowe, dmuchaliśmy balony oraz wieszaliśmy dekoracje. W piątek uczniowie przyszli do świetlicy w ciekawych, zimowych strojach, co zostało uwiecznione na zdjęciach.

Świetlicowy balik karnawałowy

 

W czwartek 13.02.2020 r. w naszej świetlicy odbył się balik karnawałowy. Uczniowie oraz wychowawcy świetlicy przebrali się w rożnego rodzaju stroje i postacie. Na baliku bawili się między innymi pirat, czarownica, spider-man, ministrant, policjantka, lekarz, lisek, aniołek, piłkarz, Papa Smerf i batman. Dzieci brały udział w konkursach, np. taniec limbo, taniec na gazecie, figury lodowe, czy rzut piłką do kosza. Jedliśmy pyszne smakołyki oraz świeżutkie ciasto upieczone przez mamę jednej z uczennic. Wszyscy świetnie się bawili, dlatego już myślimy o kolejnym baliku.

(A. Tomala)

Fotobudka z baliku :)

 

Przedstawiamy naszą grupę przebierańców z klas I-II. Tak dzieci prezentowały się na świetlicowym baliku karnawałowym :)

(A. Tomala)

Mój przyjaciel

 

Kolejny tydzień przyniósł nowości. Tym razem rozmawiamy o koleżeństwie i przyjaźni. Ustaliliśmy już, że zwierzęta mogą być wspaniałymi przyjaciółmi. Czytaliśmy ciekawostki o psach oraz wspólnie wykonaliśmy plakat. Malowaliśmy także portrety naszych przyjaciół z fantazyjnymi fryzurami. Uczniowie razem z panią Magdą wykonują figurki z masy solnej. Małe arcydzieła można zobaczyć w galerii oraz na parapecie w świetlicy.

(A. Tomala)

Biuro rzeczy znalezionych :)

 

Właścicieli tych rzeczy prosimy o ich odbiór ze świetlicy szkolnej. 

(A. Tomala)

Karnawał

 

Czas karnawału to świetna okazja do zabawy. Dlatego w tym tygodniu zabawy było co niemiara! W użyciu była gra "Wygibajtus", która nie pozwala się nudzić. Zmieniliśmy wystrój okien, a także wykonaliśmy wiele masek karnawałowych. Efekty naszych prac w galerii poniżej.

Styczeń 2020

 

Powitaliśmy nowy rok 2020 w dobrym stylu. Wykonaliśmy kalendarze do świetlicy i do domu. Rozmawialiśmy o Dniu Babci i Dniu Dziadka, a także o bezpiecznych feriach zimowych. Graliśmy w gry planszowe, wykonywaliśmy prace plastyczne, a także świetnie bawiliśmy się na macie. Wspominaliśmy sylwestra i wystrzałowe fajerwerki, które uwieczniliśmy na czarnej kartce papieru.

(A. Tomala)

Konkurs na najpiękniejsza kartkę świąteczną - wyniki

 

W dniu 17.12.19 r. w świetlicy odbył się konkurs na najpiękniejszą kartkę świąteczną. Uczniowie mieli do dyspozycji materiały, które znajdowały się w świetlicy - kolorowe papiery, pianki, brokat, bibuła, wata, kredki, mazaki, pieczątki, itd. Jury w składzie M. Bentkowska oraz A. Tomala wybrały ich zdaniem najciekawsze prace. Oto wyniki:

 

I miejsce - Gracjan Pałasz

II miejsce - Natan Nowacki

III miejsce - Szymon Gęściak

Wróżenie - Karol Nowak

 

Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do brania udziału w kolejnych konkursach.

Witamy Panią Zimę

 

Jeszcze przed świętami, razem z dziećmi uczęszczającymi na świetlicę, powitaliśmy Panią Zimę. Wspólnie przygotowaliśmy plakat, odbijając pomalowane na niebiesko dłonie na kartce, dzięki czemu powstała sukienka Pani Zimy. Wykonaliśmy także ciekawe prace plastyczne nawiązujące do Świąt Bożego Narodzenia oraz nowej pory roku. Rozmawialiśmy o zwierzętach i o zmianach jakie zachodzą w przyrodzie zimą. Dzięki pracy uczniów, świetlica wygląda teraz bardzo zimowo.

Zimowy i świąteczny czas

 

W świetlicy i w całej naszej szkole czuć już klimat świąt. Uśmiechy nie schodzą z naszych twarz, a w tle słychać świąteczne piosenki. W tym tygodniu wykonaliśmy piękne ozdoby do okien w kształcie gwiazdek i śnieżynek. Uczniowie udekorowali także nasze świetlicowe drzewo. Wykonaliśmy zimowy krajobraz - na czarnej kartce malowaliśmy białą farbą, a następnie magicznym klejem przykleiliśmy plastikowe świeżynki. Udekorowaliśmy także choinkę na II półpiętrze pracami konkursowymi pt. "Konkurs świąteczny". Zachęcamy do oglądania prac konkursowych, które wystawione są na parapecie obok choinki na II półpiętrze. Oczywiście, nie zabrakło czasu na zabawę i układanie nowych klocków.

(A. Tomala)

Barbórka i Mikołajki w świetlicy
 
4 grudnia świętowaliśmy Dzień Górnika, także w świetlicy był to wyjątkowy dzień - rozmawialiśmy o ciężkiej pracy górników teraz i dawniej, malowaliśmy czako - odświętna czapkę górniczą z pióropuszem, a także wyklejaliśmy kopalnie watą, a następnie malowaliśmy ją czarną farbą.

6 grudnia wspominaliśmy św. Mikołaja - rozmawialiśmy o św. Mikołaju - biskupie Miry, stworzyliśmy wspólny plakat oraz wykonaliśmy wiele prac plastyczny,  oglądaliśmy także krótki film o Mikołaju. Uczestniczyliśmy także w akademiach oraz audycji umuzykalniającej. To był wspaniały tydzień!

(A. Tomala)

Ostatni tydzień listopada

 

Już nieśmiało przygotowujemy się do świąt. Rozmawiamy o Mikołajkach i Barbórce. Wykonujemy prace plastyczne i świetnie się bawimy! W świetlicy postawiliśmy także kosz zachęcający do zbiórki charytatywnej na zwierzaki. Można przynosić koce, karmę dobrej jakości i inne rzeczy dla zwierząt.

(A. Tomala)

 
Test ekologiczny
 
W piątek, 23.11.19 r., odbył w świetlicy test ekologiczny. Uczniowie wszystkich klas, od godziny 8:00 do 15:30, mogli sprawdzić swoją wiedzę i wypełnić test. W konkursie wzięły udział aż 54 osoby! Konkurs został podzielony na dwie kategorie wiekowe - klasy młodsze (I-III) i klasy starsze (V-VII). Okazało się, że nasi uczniowie posiadają ogromną wiedzę z zakresu ekologii. Oto wyniki.
 
Klasy młodsze:
I miejsce - 19 punktów zdobyli: Jakub Wilgocki i Olaf Rusok
II miejsce - 18 punktów zdobyła Laura Smołka
III miejsce - 17 punktów zdobyli: Bartek Michalik, Emilia Przeliorz, Dagmara Meisel, Ola Łysek.
 
Klasy starsze:
I miejsce - 19 punktów zdobyli: Paulina Krakowczyk i Jacek Winkler.
II miejsce - 18 punktów zdobyli - Nikola Zielonka, Zofia Gaj, Julia Dmitruk, Kinga Stańczyk, Wiktoria Durczok, Filip Janiszewski.
III miejsce - 17 punktów zdobyli: Nadia Durczok, Tomek Cyran, Przemek Wieczorek.
 

Gratulujemy!

(Autor: A. Tomala)

Czym jest ekologia?

 

Słowo "ekologia" znają wszyscy, a nasi uczniowie odkrywali jego głębszy sens. Dyskutowaliśmy na temat segregacji odpadów, szanowania wody czy prądu, poruszyliśmy także problem smogu. Uczniowie wiedzą, że w piecu nie można palić śmieciami czy plastikami, ponieważ zatruwają powietrze. Wykonaliśmy plakat ekologiczny, na którym zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące bycia eko oraz recyklingu. Pomalowaliśmy farbami kule ziemskie oraz oglądaliśmy filmy przyrodnicze. Czytaliśmy także ciekawostki o zwierzętach.

(Autor: A. Tomala)

 
Tydzień ekologiczny - część 1
 

W tym tygodniu rozmawialiśmy na temat ekologii i ochrony środowiska, w tym ochrony zwierząt. Stworzyliśmy piękne prace plastyczne - jesiennego jeża malowanego widelcem oraz czyste morza, oceany i ziemię, na której żyją szczęśliwe zwierzęta. Zwierzaki wodne i lądowe  odrysowaliśmy z plastikowego szablonu. Przypomnieliśmy sobie także zasady segregacji śmieci. W świetlicy mamy kosz podzielony na trzy części, w których segregujemy papier, plastik oraz inne odpady, np. organiczne - resztki banana czy jabłka. Na parapecie powstał kącik ekologiczny. Tam zbieramy zużyte baterie oraz nakrętki z napojów. Efekty naszej pracy w  galerii poniżej.

(Autor: A. Tomala)

KONKURS

Czym jest patriotyzm?

 

W świetlicy świętujemy Narodowy Dzień Niepodległości 11 listopada. Z tej okazji wysłuchaliśmy legendy o Lechu, Czechu i Rusie, śpiewaliśmy hymn, obejrzeliśmy prezentację multimedialną o symbolach narodowych, dyskutowaliśmy na temat patriotyzmu oraz innych świąt narodowych, a także wykonaliśmy ciekawe prace plastyczne, między innymi białe orły. Uczestniczyliśmy również w akademii z okazji Dnia Niepodległości na auli szkolnej. Efekty naszych prac (i zabaw) w galerii poniżej.

(Autor: A. Tomala)

Przygotowania do zimy

W świetlicy już trwaja przygotowania do zimy, dzieci uczą się robić gwiazdki, które będą ozdobą naszego korytarza.

(Autor: N. Barnabas)

Sport to zdrowie

 Miniony tydzień upłyną w świetlicy na sportowo. Zastanawialiśmy się jakie korzyści wynikają z uprawiania sportu. Są to niewątpliwie - radość, nowe znajomości, sposób na spędzenie wolnego czasu, ale przede wszystkim zdrowie, bo ruch to zdrowie. Wykonaliśmy prace plastyczne dotyczące różnych dyscyplin sportowych - sporty zimowe, plażowe, wyczynowe, codzienne, itp. Bawiliśmy się także w kalambury sportowe. Nie zabrakło czasu na gry planszowe, zabawy na macie oraz rozmowy i żarty.

(Autor: A. Tomala)

DEN

 

Przez ostatnie dwa tygodnie rozmawialiśmy z uczniami na temat naszej szkoły - co im się podoba, a co należałoby zmienić, który nauczyciel zasługuje na miano "fajnego", a który "surowego", które przedmioty są najciekawsze, a które najtrudniejsze... Przygotowywaliśmy się do Dnia Edukacji Narodowej - święta nauczycieli, wszystkich pracowników szkoły, uczniów, rodziców oraz innych osób związanych z oświatą. Przygotowaliśmy laurki z życzeniami, które rozdaliśmy w piątek przed akademią z okazji DEN. Wykonaliśmy także portrety nauczycieli z fantazyjnymi fryzurami z liści. Nie zabrakło także czasu na zabawę!

(Autor: A. Tomala)

Wyniki konkursu pt. "Złota Polska Jesień"

Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w świetlicowym konkursie jesiennym. Prace były przepiękne i jury, w składzie M. Bentkowska i A. Tomala, miało ciężki orzech do zgryzienia...

 Wyniki:

Klasy młodsze:

 I. Natan Nowacki

II. Jakub Wilgocki

III. Agnieszka Lach

 Wyróżnianie: Tomasz Gatnar

 

Klasy starsze:

I. Sabina Maciejczyk

II. Jakub Janosz

III. Zofia Gaj

 Wyróżnienie: Nikola Jaśko

 

Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach świetlicowych.

 

Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w świetlicowym konkursie jesiennym. Prace były przepiękne i jury,        w składzie M. Bentkowska i A. Tomala, miało ciężki orzech do zgryzienia...

(Autor: A. Tomala)

 
Witamy Panią Jesień
 

W tym tygodniu w naszej świetlicy przywitaliśmy Panią Jesień. Świetlicowe drzewo zmieniło kolor liści, a w kąciku przyrodniczym pojawiła się nowa dynia wyhodowana przez siostry - Zosię (kl. 5) oraz Hanię (kl. 3). Powstały piękne          prace plastyczne. Uczniowie bawili się nowo odkrytą grą, a hitem tego tygodnia była maszyna do malowania. Dzięki          niej i wyobraźni uczniów, powstały niepowtarzalne, okrągłe dzieła sztuki :)

(A. Tomala)

Świetlicowy konkurs plastyczny pt. "POLSKA ZŁOTA JESIEŃ"

 Zachęcamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w konkursie. Szczegółowe informacje znajdziecie poniżej na zdjęciu lub na drzwiach świetlicy.

Podsumowanie tygodnia

  Działo się wiele: zabawy na macie, w sklepiku, granie w gry planszowe, układanie klocków i puzzli. Stworzyliśmy piękne prace plastyczne oraz uzupełniliśmy kącik przyrodniczy nowymi znaleziskami. Bawiliśmy się na placu zabaw, a także odkryliśmy nowe sprzęty - maszynę do malowania (zabawa i uśmiech gwarantowane). Integrowaliśmy się z kolegami ze starszych i młodszych klas. Poznaliśmy grzyby jadalne i trujące. Czytaliśmy wiersze o jesieni. Zdarzyło nam się także odrobić zadanie domowe... Efekty naszej pracy w galerii.

(A. Tomala)

Dziękujemy!

 Emilce z kl. 5 za zabawki, pluszaki oraz puzzle. Warto się podzielić z innymi dziećmi, aby wywołać uśmiech na ich twarzy. Was też do tego zachęcamy! Jeśli masz jakieś gry planszowe, puzzle, pluszaki, lalki, samochodziki, piłki, figurki, które są w dobrym stanie, a tobie się już znudziły, przynieś je do świetlicy. Niech inne dzieci się nimi cieszą.

 Pani Gabrysi z przedszkola za piękne dynie, które zdobią w świetlicy kącik przyrodniczy. Kto wie, może w najbliższym czasie przemienią się w jesienne ludziki lub inne cudowności...

(A. Tomala)

Nadchodzi jesień...

 

Do naszej świetlicy "wchodzi" już małymi krokami jesień. Spędzając tutaj swój wolny czas, każdy znajdzie coś dla siebie. Rozwijamy swoje zainteresowania i dobrze się bawimy. Mamy za sobą pierwsze próby stworzenia odbitki graficznej. Naszą matrycą były jesienne liście, które malowaliśmy mazakami lub farbami. Następnie przykładaliśmy pomalowane liście do papieru. Dzięki ich wypukłym elementom otrzymaliśmy obraz, przedstawiający piękną strukturę liścia.

(Autor: M. Bentkowska)

W tym tygodniu w świetlicy...

 

...świetnie się bawimy! W ruch poszły maty oraz klocki piankowe, karty oraz gry planszowe. W sklepiku sprzedajemy i kupujemy różne produkty, a na stolikach tworzymy piękne prace plastyczne. Wykonaliśmy deszczowe parasoli (bo powrót do szkoły, nie zawsze jest słoneczny), wakacyjny krajobraz oraz "portret" naszej świetlicy, szkoły oraz boiska. Przypominaliśmy sobie najważniejsze znaki drogowe oraz zasady poruszania się po chodniku i drodze, aby przejście do szkoły i do domu było bezpieczne. Dzięki temu w świetlicy powstał kącik drogowy, gdzie każdy może pobawić się w kierowcę i pieszego. Ciekawe co przyniesie kolejny tydzień.

(Autor: A. Tomala)

Witamy w świetlicy w nowym roku szkolnym 2019/2020!

 

Wakacje dobiegły końca i czas wrócić już do szkoły. Czekają nas nowe obowiązki i zadania. Jest jednak takie miejsce         w szkole, gdzie można, choć na chwilę zapomnieć o sprawdzianach i kartkówkach. Można tam się pobawić zabawkami, zagrać w gry planszowe, poukładać puzzle, pośpiewać, porozmawiać i odpocząć... To miejsce to właśnie świetlica szkolna.

Niektóre dzieci z młodszych klas już do nas zawitały. Pierwsze dni nowego roku szkolnego upłynęły na poznawaniu wszystkich zakamarków świetlicy, przyswajaniu zasad oraz integracji. Pojawiły się także pierwsze prace plastyczne. Obiecujemy, że będzie ich więcej! Pierwszy tydzień w świetlicy już za nami, ale mamy nadzieję, że kolejne będą jeszcze ciekawsze i weselsze. Zapraszamy!

(Autor: A. Tomala)

Prace i zabawy 2018/2019

Prace i zabawy 2017/2018

Miasto Rybnik Miasto Rybnik Opiekun Ucznia Bezpieczna Szkoła - Bezpieczny Uczeń Ministerstwo Edukacji Narodowej Kuratorium Oświaty w Katowicach