mgr Mirela Kurek

ŚRODA: 9.30 - 12.30

CZWARTEK: 7.45 - 11.45

PIĄTEK: 7.45 - 8.45 (doradztwo zawodowe), 8.45 - 12.30

Jeśli zaistnieje konieczność rozmowy z pedagogiem w godzinach popołudniowych prosimy

o telefonicznie uzgodnienie terminu.

DZIAŁANIA PROFILAKTYCZNE

PROGRAM "TRZYMAJ FORMĘ" - pomaga rozwijać zainteresowania uczniów i kształtuje ich prozdrowotne nawyki. Projekt służy promocji aktywności fizycznej, uczy prawidłowego, czyli zróżnicowanego i zbilansowanego sposobu odżywiania się dzieci i młodzieży, ze szczegółowym uwzględnieniem odpowiedzialności indywidualnej za zdrowie i zasady wolnego wyboru.

DOPALACZE – SIEDEM STOPNI DONIKĄD – profilaktyczny spektakl teatralny. Przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym.

SZKLANKA MLEKA”, „OWOCE I WARZYWA W SZKOLE – Celem programu jest kształtowanie wśród dzieci dobrych nawyków żywieniowych poprzez promowanie spożycia mleka i przetworów mlecznych.

ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ – kampania edukacyjno – profilaktyczna
– Wspieranie rozwoju dziecka poprzez eliminowanie cech charakteru wynikających z nadmiaru opieki lub braku opieki.
– Wpływanie na przyczynę negatywnych zachowań poprzez uświadamianie rodzicom zagrożeń wynikających z nadopiekuńczości i braku opieki.

KINO SZKOŁA – Interdyscyplinarny Program Edukacji Medialnej.
Uczniowie klasy 5a są objęci tym programem. Uczniowie będą uczestniczyć w projekcjach filmów profilaktycznych w Teatrze Ziemi Rybnickiej.

Październik – Rywalizacja czy współpraca. Jak budować relacje w grupie rówieśniczej. (film „Wojna na deski”).
Listopad – Przyjaźń jako wartość. (film „Gabriel”).
Maj – Kim jestem? Dlaczego ważne są moje korzenie? (film „Zig, Zag, Kid”).
Czerwiec – Jak rozwiązywać konflikty. (film „Tarapaty”).

Pedagog – kto to taki?

Pedagog szkolny to ktoś kto nie krzyczy, nie ocenia, nie krytykuje, nie wyśmiewa. Pedagog to osoba, która wysłucha, zrozumie, doradzi, podpowie i:

wytłumaczy jak skutecznie radzić sobie ze stresem;
podpowie, jaką wybrać w życiu drogę;
przestrzeże przed tym, co niebezpieczne;
nauczy myśleć twórczo;
odpowie na pytania „jak się motywować do pracy, nauki?” oraz „jak dobrze gospodarować czasem?”;
wytłumaczy, co znaczy być asertywnym

Drogi Uczniu, czekam na Ciebie, gdy:

czujesz, że jesteś samotny i nikt Cię nie rozumie;
masz problemy rodzinne;
jesteś w trudnej sytuacji materialnej;
masz problem i nie wiesz jak go rozwiązać;
jesteś dyslektykiem;
nie potrafisz porozumieć się z nauczycielem, kolegami;
chciałbyś pomóc innym i nie wiesz, w jaki sposób to zrobić;
masz ciekawe pomysły, którymi chcesz się podzielić;
chcesz podzielić się swoją radością, sukcesem.

Przyjdź z każdą sprawą, z którą sam nie potrafisz sobie poradzić.

Drogi Rodzicu, zwróć się do pedagoga szkolnego gdy:

niepokoi Cię zachowanie Twojego dziecka;
chcesz porozmawiać o dziecku i Twoich z nim relacjach;
masz pytania dotyczące wyników w nauce i funkcjonowania Twojego dziecka w szkole;
potrzebujesz wsparcia w procesie wychowania;
masz pytania i nie wiesz do kogo się z nimi zwrócić;
szukasz pomocy.